środa, 11 października 2017

7 rad jak wybrać czujniki parkowania

7 rad jak wybrać czujniki parkowania


Autor: Rafał Kamiński


Czujniki parkowania to urządzenie, które ułatwi nam manewrowanie samochodem, zaoszczędzi nerwy i pieniądze wydane na porysowany lakier. Dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na ich zakup. Jak wybrać czujniki parkowania?


Czujniki zaalarmują nas kiedy podjedziemy blisko do przeszkody, np. innego samochodu czy ściany. Urządzenie wyśle falę ultradźwiękową, która odbija się od przeszkody i wróci do czujnika. O „zawalidrodze” dowiemy się dzięki sygnałowi dźwiękowemu lub zobaczymy informację na wyświetlaczu. Urządzenie włączy się kiedy wrzucimy bieg wsteczny.

Działanie czujników parkowania nie jest skomplikowane. Jednak wybór odpowiedniego zestawu może sprawić kłopot. Dlatego dajemy garść informacji jak to zrobić.

1. Im więcej czujników tym lepiej

Kiedy samochód zbliża się do przeszkody, którą trudno wykryć ( np. wąskiego słupka), jest ryzyko: sensory przeoczą go lub zaalarmują nas zbyt późno. Żeby mieć większy komfort i pewność, że przeszkoda nie znajdzie się w czujnikowym martwym punkcie, warto pomyśleć o zestawie z 4 sensorami z tyłu pojazdu. Jeśli wybierzemy zestaw z dodatkowymi czujnikami z przodu, nasz pojazd będzie w pełni uzbrojony.

2. Precyzja ponad wszystko

Warto kupić urządzenie, które nie będzie czekało do ostatniej chwili i zaalarmuje nas zdecydowanie o przeszkodzie oddalonej o 30-40 cm. Kiedy podjedziemy na taką odległość, ciągły dźwięk da nam znać, że wkrótce trzeba nacisnąć hamulec.

3. Czujniki w zderzaku

Naszego pomocnika do parkowania można zamontować w zderzaku lub w ramce tablicy rejestracyjnej. Zwolennicy drugiego rozwiązania cieszą się, że nie trzeba wiercić otworów w zderzaku. Jednak działanie czujników zależy w dużej mierze od precyzyjnego i stabilnego montażu. To nie zawsze jest możliwe w tablicach rejestracyjnych.

4. Wyświetlacz to dodatkowy komfort

Możemy kupić zestawy z samym buzerem (malutkim głośnikiem), buzerem i wyświetlaczem (zobaczymy jak daleko i z której strony jest przeszkoda) oraz z kamerą cofania i ekranem LCD wyświetlającym obraz z kamery.

Warto zainwestować w urządzenie z wyświetlaczem lub kamerą cofania. To po prostu dodatkowe zabezpieczenie. Buzer można wyłączyć kiedy np. nie chcemy żeby zbudziło się śpiące w samochodzie dziecko. Wtedy będziemy menewrować przy wykorzystaniu informacji z wyświetlacza.

5. Lokowanie wyświetlacza

Wyświetlacz można umieścić z przodu samochodu nad lusterkiem wstecznym lub na kokpicie. Ciekawym rozwiązaniem jest montaż urządzenie pod sufitem nad tylnymi siedzeniami. Wtedy informacje z wyświetlacza zobaczymy w lusterku wstecznym.

6. Na mrozie i pod farbą

Chcemy żeby nasze czujniki działały niezawodnie bez względu na pogodę. Dlatego wybierzcie urządzenie, które działa w możliwie najniższej temperaturze.

Najczęściej spotykane czujniki są w kolorach czarnym, białym i srebrnym. Upewnijcie się czy możecie je przemalować na odpowiadający wam kolor.

7. Montaż czujników

Jeśli lubicie majsterkować, to instalacja czujników parkowania nie sprawi wam większego kłopotu (do każdego zestawu dołączona jest instrukcja). Jeśli nie macie na to ochoty, umiejętności lub czasu, trzeba umówić się z mechanikiem. Cena takiej usługi to zazwyczaj 120-140 zł.


Więcej informacji o czujnikach parkowania, kamerach cofania i bezpiecznej jeździe znajdziecie na www.czujnikiparkowania.eu

Rafał Panas

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz