sobota, 31 maja 2014

Jak kupić najlepszy olej silnikowy?

Jak kupić najlepszy olej silnikowy?


Autor: Mścisław Internetowy


Olej silnikowy olejowi nierówny, dlatego jeżeli zamierza się wymienić go w swoim samochodzie, warto wiedzieć, w co zainwestować, aby być z niego w całości zadowolonym. Każdy olej silnikowy jest nieco inny, analogicznie jak każdy samochód ma inne wymagania i stan techniczny


Dlatego jeżeli poszukuje się najlepszego oleju silnikowego, nie warto kierować się tylko i wyłącznie tym, co polecają inni kierowcy, ale dobrać do specjalnie do swoich potrzeb. Na potrzeby nasze, a właściwie naszego samochodu składa się wiele czynników i biorąc je pod uwagę uda nam się wybrać odpowiedni olej.

W sprzedaży znajduje się wiele typów olejów, w tym mineralne, syntetyczne i półsyntetyczne. Dodatkowo różnią się one od siebie klasą lepkości oraz różnymi dodatkami uszlachetniającymi. Klasa lepkości jest jednym z ważniejszych parametrów, ponieważ określa, jak olej zachowuje się w różnych temperaturach. Do starszych samochodów polecane są głównie oleje mineralne, bardziej gęste, które dobrze chronią niemłody już silnik. Zastosowanie oleju syntetycznego mogłoby spowodować jego szybsze zużycie – dlatego jeżeli zamienia się olej silnikowy, zawsze powinno się wybierać ten bardziej gęsty. Do nowych samochodów idealne będą oleje półsyntetyczne, które łączą w sobie właściwości olejów mineralnych i syntetycznych – będą idealne na okres przejściowy, gdy samochód zaczyna się starzeć. Nie powodują także tak dużych problemów w niskich temperaturach, zachowują się wtedy znacznie lepiej niż oleje mineralne. Oleje całkowicie syntetyczne są z kolei polecane do nowych samochodów, w tym do samochodów sportowych – wyróżniają się najwyższą jakością, są bardziej trwałe i zachowują swoje parametry nawet w ekstremalnych warunkach, niemniej są rzadsze i nie nadają się do starszych silników.

Gdy wybiera się olej silnikowy, także trzeba wziąć pod uwagę wykorzystywane w nim paliwo – inne oleje zalecane są do samochodów na benzynę, inne a LPG oraz z silnikami diesla, dlatego jeżeli ma się problem z samodzielnym doborem właściwego rodzaju oleju silnikowego, najlepiej zwrócić się wtedy do specjalistów. W warsztacie samochodowym można otrzymać kompleksową pomoc włącznie z wymianą oleju silnikowego.


Dobry olej silnikowy - Penrite.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Informacje i porady dotyczące akumulatora

Informacje i porady dotyczące akumulatora


Autor: lukaszs


Wśród kierowców czy mechaników samochodowych krąży wiele różnych informacji o akumulatorach, zarówno prawdziwych jak i tych delikatnie odbiegających od rzeczywistości. Co warto wiedzieć o tej części będącej wyposażeniem każdego samochodu poruszającego się po drogach? Z jakimi problemami związanymi z akumulatorem borykają się kierowcy?


akumulatorPrawdopodobnie znaczna większość z czytających ten artykuł miała przynajmniej raz w życiu problem z rozładowanym akumulatorem. Często zdarza się tak, że problem ten przytrafia się w najmniej oczekiwanym momencie i w efekcie stoimy bezradni na parkingu pod hipermarketem z bagażnikiem pełnym zakupów. Pierwsze rozwiązanie jakie przychodzi nam w takiej sytuacji do głowy to odpalenie samochodu za pomocą kabli rozruchowych przez podłączenie ich do innego pojazdu.

Wbrew powszechnie panującej opinii tak duża dawka prądu przyjęta w stosunkowo krótkim czasie jest dosyć mocno szkodliwa dla rozładowanego akumulatora i specjaliści zalecają stosować odpalanie „na kable” jedynie w sytuacjach wyjątkowych, z których nie ma innego wyjścia. Przed takim „twardym” uruchomieniem jednostki napędowej warto przeczyścić klemy i upewnić się, że przewody elektryczne nie są uszkodzone i wszystko jest dobrze dokręcone. Brud, lub luzy na klemach mogą być przyczyną przykrej niespodzianki jaka nas spotkała.

Inną kwestią jest fakt, iż problem z odpaleniem silnika nie zawsze wynika z awarii akumulatora. Być może jeden z elementów układu elektrycznego w samochodzie uległ awarii i pobiera zbyt dużo prądu.

Kiedy jednak akumulator ulegnie uszkodzeniu i ładowanie go nie ma najmniejszego sensu decydujemy się na zakup nowego. Problem pojawia się już na etapie wyboru odpowiedniej baterii. Wielu kierowców obawia się, że zakupiony akumulator będzie miał zbyt dużą pojemność. Pamiętajmy, że większy akumulator gwarantuje nam lepszy rozruch jednostki napędowej w niskich temperaturach jednak minusem posiadania akumulatora o większej pojemności niż zalecana przez producenta samochodu jest tzw. ujemny bilans elektryczny.

Warto więc pamiętać, aby regularnie i systematycznie ładować akumulator, nie zostawiać samochodu z włączonym radiem, zapalonymi światłami czy przekręconą stacyjką. Stosując się do tych zasad akumulator w naszym samochodzie nie sprawi nam niemiłej niespodzianki w czasie urlopu, wyjazdu do rodziny czy tak jak w wyżej opisywanym przypadku na zakupach.


Dziękuję za pomoc przy artykule firmie AutoChlodnice.com

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Czy warto kupować chińskie felgi?

Czy warto kupować chińskie felgi?


Autor: Adam Wojciechowski


Oswoiliśmy się już z faktem, że produkty, za które płacimy każdego dnia, zrobiono w Chinach. Identycznie jest rzecz jasna z felgami samochodowymi. Powstaje pytanie, czy należy sięgać po takie części, czy rozpatrując temat z perspektywy bezpieczeństwa i długich lat użytkowania samochodu, nie trafniejszym wyjściem jest zapłacić za droższe, ale trwałe felgi markowe?


Felgi chinskie vs. markowe

Felga to nie tylko element auta, który determinuje jego image wizualny. Koło głównie ma kluczową funkcję, jaką jest możliwość przemieszczania się oraz wygoda i bezpieczeństwo podróży.

Mając w pamięci powyższe uwagi i poszukując nowych felg aluminiowych do naszego pojazdu, warto sugerować się renomą producenta. Alufelga musi być nie tylko trwała, ale również idealnie okrągła. Felga, która nie daje się wyważyć jest zupełnie bezużyteczna, niezależnie od tego, jak piękny posiada kształt ramion.

Czy cena czyni cuda?

Co sprawia, że alufelgi wyprodukowane w Republice Chińskiej są zdecydowanie tańsze od tych markowych producentów, mimo że te chińskie muszą przebyć pół świata, by mogły trafić na wyposażenie posiadanego przez nas samochodu, a liderem w produkcji tych dobrych jakościowo jest nasz zachodni sąsiad? Obręcze aluminiowe sprowadzane z Azji są w dodatku dużo tańsze i zdecydowanie ładniejsze od najtańszych wersji felg Rial, Ronal czy Autec. Czy da się to rozwikłać tylko za sprawą niższych kosztów produkcji?


Niższe wydatki na produkcję to tylko jeden z czynników i prawdopodobnie nie dominujący. Gonitwa za zmniejszaniem kosztów sprawia, że jakość stopów metali, z których produkuje się alufelgi w Chinach wolno przyrównać do resztek pozostających po odlewaniu obręczy u markowych producentów. Żadna uznana odlewnia w tej branży nie zaryzykuje uzyskiwanie felg ze stopów niepewnej wartości, bo ryzykuje posiadaną renomę, na którą pracowała przez lata. Tymczasem Chińczycy produkują felgi, którym nie wymyślają nawet marki. Przyjmują założenie, że i tak wszystko znajdzie nabywcę dzięki taniości produktu.

Na co narażamy się sięgając po felgi aluminiowe 'no name'?

Trwałość rozpatrywanych kół jest zdecydowanie mniejsza, co pociąga za sobą skutki w postaci blaknącego, rysującego się lakieru, nieodporność na odkształcenia i co za tym idzie kłopoty z wyważeniem. Żaden uczciwy serwis nie przyjmie do regeneracji tanich azjatyckich felg aluminiowych, gdyż efekt będzie nietrwały i nieuchronnie za pewien czas te obręcze trzeba będzie wyrzucić i ponieść koszty na nowy komplet.


Adam Wojciechowski.

Polecam markowe felgi aluminiowe Rial

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak powinien być wyposażony warsztat mechaniki samochodowej?

Jak powinien być wyposażony warsztat mechaniki samochodowej?


Autor: luska098


Warsztat mechaniki samochodowej to w dużym stopniu ciekawe miejsce. To dokładnie tutaj facet spędza multum czasu - jeżeli czuje swego rodzaju bluesa i zapał do majsterkowania. W wielu przypadkach jest to także miejsce wykonywania jego pracy zawodowej, dlatego powinno być ono urządzone jak najpełniej i jak najbardziej ergonomicznie.


Wszelkie urządzenia, a ponadto niezbędne komponenty muszą w warsztacie posiadać własne miejsce tak, aby zostały pod ręką. Nie można przecież wszystkiego poszukiwać w każdej sytuacji, kiedy jest potrzebne. Ażeby wszystko było poukładane, koniecznie trzeba zainwestować w odpowiednie półki i haki na ściany tak, aby całość była funkcjonalna i wygodna. Ważne jest, aby zakład mechaniki samochodowej miał pełne wyposażenie warsztatu tak, aby miał możliwość sprostać wszystkim usterkom i problemom, jakie trzeba zniwelować w naprawianym pojeździe.

Niewątpliwie w warsztacie nie możne brakować podstawowego, jak również zaawansowanego wyposażenia w postaci narzędzi i urządzeń pomiarowych. Przede wszystkim w warsztacie nie możne zabraknąć lutownicy, śrubokrętów, wkrętarki, śrub, zaciskarek, a także innych przyrządów. W zależności od tego czym konkretny warsztat będzie się trudnił, odkryć w nim można takie urządzenia jak podnośnik samochodowy, wyjątkowo wówczas, gdy w warsztacie istnieje sposobność podmiany ogumienia. Innym przyrządem jakie można spotkać w auto-warsztatach jest urządzenie do diagnostyki geometrii kół. Jest ono niezbędne do naprostowania osi kół w pojeździe. Kiedy warsztat świadczy także usługi spawalnicze, można w nim odkryć Migomat albo inne urządzenia spawalnicze. W sytuacji, gdy warsztat dokonuje też przeglądów samochodowych musi być wyposażony w kanał samochodowy, na którym umieszcza się auto i można przebadać działanie podwozia, jak również stan takich elementów samochodu jak klocki hamulcowe. Wszystkie urządzenia jakie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania warsztatu muszą się w nim znaleźć. To zapewni powodzenie działalności. Ważne jest aby warsztat samochodowy miał pełne wyposażenie tak aby móc sprostać wszystkim usterkom i problemom jakie trzeba zniwelować w naprawianym pojeździe.

Konieczne jest, aby był wyposażony w najpotrzebniejsze instrumenty, których nie może zabraknąć w czasie renowacji samochodu. Klucze do napraw, różnego rodzaju śrubokręty i śruby, to niezbędne detale do przeprowadzania napraw. Zwłaszcza w zasadniczym wyposażeniu warsztatu muszą znaleźć się podnośniki do samochodu, dzięki którym diagnostyka kół i ich wymiana będą o wiele prostsze. Prawie każdy warsztat samochodowy, mając odpowiednie wyposażenie i odpowiednich profesjonalistów jest w stanie sprostać dosłownie najbardziej wymagającym naprawom. Dzięki temu właściwie każdy klient wróci do nas, a też poleci nas innym klientom.


Lucyna Piekielna - dzięki uprzejmości www.elwico.com.pl - profesjonalne wyposażenie warsztatów samochodowych

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Małe auto, duża rodzina? Jasne!

Małe auto, duża rodzina? Jasne!


Autor: Adam N


Wiadomo, że im większa rodzina, tym większy powinien być samochód – to oczywiste. Czasem jednak bywa tak, że rodzina się powiększa, a na większy samochód środków brak. Czy to oznacza, że nagle wszystkie rodzinne-samochodowe wycieczki odpadają? Oczywiście, że nie!


Istotą sprawy jest takie spakowanie wszystkich bagaży, aby bez problemu się pomieściły, a dodatkowo, aby nie przeszkadzały pasażerom i kierowcy w bezpiecznej i komfortowej jeździe.

Dlatego właśnie, w przypadku małych samochodów, należy się pakować szczególnie ostrożnie. Miejsca, od którego warto zacząć pakowanie to bagażniki samochodowe i bagażniki dachowe. Nie jest prawdą, że trumna nie zmieści się na mały samochód i że można ją zamontować tylko na dużym. Przeciwnie! Im mniej miejsca w aucie, tym bardziej jest to praktyczne rozwiązanie. Jeśli wybieramy się na narty, możemy je umieścić na takim właśnie bagażniku, jeśli nie, to możemy do pojemnika schować większość ubrań – same plusy. Do tylnego bagażnika można schować większe bagaże, typu walizki – warto w tym miejscu jednak zauważyć, że owe walizki nie są najlepszym rozwiązaniem w przypadku małego auta – nie da się ich bowiem w żaden sposób „upchać”.

Kolejna kwestia – musimy maksymalnie wykorzystać te bagażniki, aby jak najmniej rzeczy trafiło na tylne siedzenie lub na podłogę. Co prawda, małym dzieciom z tyłu nie powinny przeszkadzać koce pod ich siedzeniami, zwłaszcza, jeśli jeżdżą jeszcze w fotelikach, ale już większym pociechom może to sprawić problem.

Sytuacja komplikuje się, jeśli na wycieczkę jadą aż cztery osoby, a zabrać trzeba mnóstwo rzeczy. Nie warto jednak wtedy rezygnować z wyjazdu, a zastanowić się nad dowozem bagażu w dane miejsce. Do swojego wozu pakujemy wszystko, co się da, a następnie, na przykład przesyłką konduktorską dosyłamy kolejną torbę. I tak samo z powrotem.

Jest to jednak sytuacja skrajna, w zdecydowanej ilości przypadków duża rodzina pomieści wszystko w swoim małym samochodzie. Czasem będzie tylko trzeba odpuścić jedną kurtę i czwartą parę butów.


Artykuł z serwisu www.bagazniki.net

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wyposażenie warsztatu a bezpieczeństwo pracy

Wyposażenie warsztatu a bezpieczeństwo pracy


Autor: Edyta


Warsztaty samochodów przeżywają dzisiaj swój złoty wiek. Czemu? Przede wszystkim ze względu na fakt, że stale rośnie liczba samochodów, które wymagają napraw, przeglądów, kosmetyki.


Ludzie dzisiaj wszędzie się spieszą, muszą więc mieć do dyspozycji środek transportu, który pozwoli im na szybką podróż. Niestety w tej materii nie można w żaden sposób liczyć na komunikację miejską, która, mimo że Polska stale się rozwija, pozostawia jeszcze bardzo wiele do życzenia. Nie można się więc dziwić, że posiadanie samochodu to we współczesnych czasach absolutna konieczność. Te osoby, które posiadają warsztaty samochodowe, mogą więc liczyć na naprawdę bardzo duże zarobki, oczywiście o ile swoją pracę wykonują prawidłowo i przede wszystkim na wysokim poziomie. Takich mechaników niestety nie ma wielu, dlatego ci, którzy są na pewno nie będą narzekali na brak klientów oraz pracy.

Bardzo duże znaczenie dla każdego mechanika ma wyposażenie warsztatu samochodowego. Musi ono być kompletne, ponieważ w przeciwnym wypadku mechanik nie będzie w stanie dobrze pracować. Bez pewnych narzędzi wykonanie niektórych napraw okazuje się być niemożliwe. Wszystko to powoduje, że wyposażenie takiego warsztatu ma kolosalne znaczenie. Kupując narzędzia trzeba jednak, poza ich jakością oraz ceną, zwrócić uwagę na jeszcze jeden bardzo ważny aspekt – ich bezpieczeństwo.

Mogłoby się wydawać, że praca mechanika nie generuje żadnych zagrożeń, jest bezpieczna, a jedyne co można o niej powiedzieć negatywnego, to że czasami mechanicy mogą się nieco ubrudzić. Nie ma nic bardziej mylnego. Źle dobrane narzędzia potrafią być dla mechaników naprawdę bardzo dużym zagrożeniem i trzeba to mieć na uwadze, przede wszystkim jeśli kupuje się podnośniki samochodowe jedno i dwukolumnowe. Czemu?

Zadaniem podnośników jest, jak już sama nazwa wskazuje, uniesienie samochodu na taką wysokość, by mechanik nie miał kłopotu z dostaniem się do nadwozia auta i naprawieniem pewnych usterek. Podnośnik musi utrzymać auto stabilnie, a wiadomo ile samochód waży. Jeśli podnośnik nie wypełni dobrze swojego zadania, to niestety, ale jest szansa że auto spadnie na człowieka i wówczas raczej nie ma się dużych szans na przeżycie. Wielu mechaników, by zaoszczędzić pieniądze, jakie musieliby wydać na profesjonalne narzędzie, decyduje się na samodzielne zrobienie podnośnika lub korzystają z podnośników, które są już stare i przez to stanowią zagrożenie. Jest to głupota i świadome narażanie siebie i swoich pracowników na ogromne niebezpieczeństwo.

Tego rodzaju podnośniki są bardzo niebezpieczne, dlatego zawsze warto jest się decydować jedynie na produkty sprawdzonych firm, niezależnie od tego, jak bardzo będą drogie. Ta sama zasada obowiązuje jeśli chodzi o części zamienne do samochodów. Nie warto jest decydować się na coś co jest tanie, ale niestety nie jest dobrej jakości. O wiele lepiej jest wydać więcej, ponieważ dobry i sprawny samochód to gwarancja większego bezpieczeństwa dla osób, które się nim posługują.

Lepiej jest wybrać profesjonalnego mechanika, który naprawi usterkę dobrze i pewnie, a nie lokalnego majsterkowicza, w przypadku którego nigdy nie ma się gwarancji, że usterka faktycznie została dobrze naprawiona. Inwestowanie we własne bezpieczeństwo ma największe znaczenie i nie można na tym oszczędzać. Wiele razy można było usłyszeć wiadomości o tragicznych wypadkach w warsztatach, których przyczyną były prowizoryczne rozwiązania, ponieważ właściciel warsztatu nie chciał kupić bezpiecznego i solidnego sprzętu z prawdziwego zdarzenia.


Sprzedaż podnośników oraz części samochodowych Inter Parts

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

W sieci sezon wymiany opon rozpoczął się już w październiku

W sieci sezon wymiany opon rozpoczął się już w październiku


Autor: Aneta M.


Zima nie zaskoczy polskich kierowców. Jak wynika z danych popularnej porównywarki cen, już od początku października w sieci rozpoczęło się wielkie poszukiwanie opon zimowych w najlepszych cenach.


Zmiana opon na zimowe zaczyna wchodzić polskim kierowcom w krew. Jak dotąd impulsem do zmiany ogumienia w samochodach była zmiana aury za oknem. Pierwsze dni jesiennej pluchy i przymrozków zwykle oznaczały tworzenie się wielkich kolejek w serwisach ogumienia. Tymczasem jak wynika z danych, w tym roku kierowcy rozpoczęli poszukiwania nowych opon już w październiku.

Dębica liderem, Internet rośnie

Według danych popularnej porównywarki cen aktualnie najczęściej wybieranymi producentami ogumienia są: Dębica, Michelin, Goodyear, Continental oraz Dunlop. Wyraźny spadek zainteresowania odnotowała Fulda, która w 2011 r. była trzecią najchętniej wybieraną marką. Niekwestionowanym liderem pozostaje polska marka Dębica.

Zauważalną tendencją jest również coraz częstszy zakup opon przez Internet. Potwierdza to jeden z największych sklepów z oponami w sieci. – Eksperci szacują, że w całym 2012 r. sprzedanych zostanie ponad 10 mln sztuk. - Jak podaje firma Continental Opony Polska tylko do sierpnia w Polsce sprzedano 8,2 mln opon. To szósty wynik w Europie. Wiele wskazuje, że tradycyjny sposób sprzedaży opon traci na popularności. Zauważalna jest tendencja przechodzenia klientów do sklepów internetowych.

Opony z sieci – liczy się nie tylko cena

Zakup nowego ogumienia za pośrednictwem internetu może być procesem szybkim i niezwykle wygodnym. Warunkiem ostatecznej satysfakcji jest jednak zwrócenie uwagi na kilka kluczowych szczegółów. Jednym z nich jest wiarygodność sklepu, którą warto zbadać przeglądając komentarze jego dotychczasowych klientów. Warto także upewnić się, że sprzedawane w nim opony nie są starsze niż 36 miesięcy. Jeśli te parametry się zgadzają, można skupić się na udogodnieniach, takich jak akceptowane formy płatności czy sposób dostarczenia opon.

- Dostarczenie opon do wybranego zakładu wulkanizacyjnego we wskazanym terminie jest dużą wartością dodaną i udogodnieniem dla klienta.

Kupując opony w sieci, zwykle taniej niż w tradycyjnym sklepie, warto nie kierować się wyłącznie ceną. – Trzeba pamiętać, że opony klasy ekonomicznej zwykle przeznaczone są dla kierowców niedokonujących wielkich rocznych przebiegów. Należy także wziąć pod uwagę styl jazdy. Nie każde ogumienie nadaje się do dynamicznej, sportowej jazdy – przypominają eksperci ze znanych sklepów internetowych.

Minimum 4 milimetry bieżnika na zimę

Eksperci motoryzacyjni co roku przypominają, że polskie przepisy dopuszczają do użytkowania opony o grubości bieżnika nie mniejszej niż 1,6 mm. Jednak normy to jedno, a realia polskich dróg zimą – to drugie. 1,6 mm bieżnika zwykle okazuje się niewystarczające na rozjeżdżonym błocie pośniegowym czy gołoledzi. Przedstawiciele popularnych sklepów z oponami przypominają, że minimum bezpieczeństwa zimą zapewnia bieżnik o grubości co najmniej 4 mm – i to tylko wtedy, gdy opona ma mniej niż dziesięć lat. Jeśli „guma” przekroczyła ten wiek, to nadaje się do bezwzględnej wymiany, nawet jeśli wysokość bieżnika spełnia wymogi.

- Konieczność wymiany opon w sezonie zimowym nie jest w Polsce regulowana przepisami prawa, choć co jakiś czas powracają pogłoski o możliwym wprowadzeniu obowiązku wymiany ogumienia. Zakup opon zimowych nawet bez prawnego obowiązku to bardzo rozsądne posunięcie, znacznie zwiększające szanse bezpiecznego dotarcia zimą do celu. Z kolei Internet jest najrozsądniejszą drogą zdobycia dobrych opon, które bezpiecznie dowiozą nas do celu.


Nokaut.pl - porównywarka cen wchodząca w skład Grupy Nokaut SA, jednego z liderów polskiego e-biznesu. Nokaut.pl może pochwalić się ponad 3. mln realnych użytkowników.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Czy warto sezonowo zmieniać opony czy lepiej przez cały rok jeździć na uniwersalnych?

Czy warto sezonowo zmieniać opony czy lepiej przez cały rok jeździć na uniwersalnych?


Autor: Dr. Jan Nowak


Każdy kierowca pewnie zastanawiał się (lub właśnie zastanawia) czy „bawić się” w zmianę opon, czy może ułatwić sobie życie i jeździć na oponach całorocznych. No cóż…


Przede wszystkim zależy to od tego, po jakich drogach się poruszamy, w jakiej strefie klimatycznej mieszkamy, jak wygląda aura przez większość roku w miejscu, w którym jeździmy naszym autem. Jeśli zimy są łagodne, a temperatura powietrza nigdy nie schodzi poniżej kilku stopni – nie ma problemu. Możemy używać jednego rodzaju opon przez cały rok (albo letnich, albo uniwersalnych). Jeżeli natomiast użytkujemy swój samochód w klimacie, w którym latem może być plus 25 stopni Celsjusza, a zimą na przykład minus 15 stopni Celsjusza, już powinniśmy poważnie rozważyć kwestię dwóch kompletów opon (tj. letnich i zimowych) lub opon uniwersalnych.

Poza klimatem, wpływ na naszą decyzję związaną z wyborem rodzaju opon mają także względy czysto praktyczne i zwyczajna wygoda. Wiadomo, że kłopotliwy jest fakt dwukrotnego zmieniania opon w ciągu roku, zwłaszcza, że zwykle wiąże się to ze sporą stratą naszego czasu. Nawet, jeśli mamy możliwość umówienia się na konkretny termin, zwykle na ów termin czeka się długo, bo przecież wszyscy wymieniają opony w tym samym czasie… i robi się kolejka. Druga sprawa – mając dwa komplety opon, trzeba sobie zapewnić miejsce ich przechowywania. Jeśli nie dysponujemy własnym garażem lub dużą piwnicą, musimy wykupić sobie taką usługę. Oferują ją zwykle wszystkie punkty, w których dokonuje się wymiany opon. To dodatkowy koszt, na który nie każdy się decyduje. Zatem… często z wygody, lenistwa i zwyczajnej oszczędności… jeździmy na oponach całorocznych. Czy słusznie?

Opony uniwersalne mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi stawiają właśnie na wygodę i oszczędność czasu (a także niekiedy pieniędzy, choć to akurat może być złudne, o czym wspomniane jest dalej). Ci drudzy natomiast twierdzą, że „jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Choć brzmi to dość kolokwialnie, zawiera niestety ziarno prawdy, bo opony uniwersalne są swego rodzaju kompromisem… ale o tym za chwilę…

Jakie są różnice pomiędzy oponami letnimi, zimowymi i całorocznymi?

Różnice to kształt i głębokość bieżnika oraz skład, czyli to, z czego zrobiona jest guma.

Opony letnie to mieszanka syntetycznego kauczuku i sadzy. Tak dobrany skład powoduje, że opona „dobrze się zachowuje” na drodze przy temperaturach wyższych, ni z 7 stopni Celsjusza. Jest wtedy optymalna przyczepność i stosunkowo krótka droga hamowania.

Opony zimowe robi się z syntetycznego kauczuku i krzemu. Skład ten z kolei powoduje, że opona lepiej sprawdza się na drodze w temperaturach niższych, niż 7 stopni Celsjusza. Jest większa elastyczność, lepsza przyczepność, a droga hamowania znacznie się skraca w porównaniu z tym, co osiągnięto by w takich warunkach na oponach letnich. Dodatkowo, opony zimowe mają inną konstrukcję bieżnika (szerokie rowki i duże kostki), dzięki której lepiej odprowadzana jest woda czy błoto.

Opony całoroczne… Niestety, jak wykazują testy, latem sprawują się gorzej, niż opony letnie, zimą gorzej, niż opony zimowe. Co więcej, ponieważ nie są idealnie dostosowane do żadnych warunków, czy raczej muszą wytrzymywać różnorodne warunki, opony uniwersalne zużywają się szybciej, niż letnie czy zimowe.


Benefia24 - korzystne ubezpieczenia samochodowe i porady motoryzacyjne.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Gdzie i jakie łańcuchy na koła?

Gdzie i jakie łańcuchy na koła?


Autor: Ewa


Wielkimi krokami zbliża się zima, wraz z nią zaś zbliża się również czas, w którym kierowcy muszą zastanowić się nad tym, czy ich auto jest przygotowane do zmieniających się warunków panujących na drogach.


Standardem jest już odejście od opon całorocznych i zaopatrzenie się w ich zimowe wersje, coraz większa grupa kierujących pojazdami zastanawia się jednak również nad inwestycją w łańcuchy na koła.

Rozwiązanie tego typu to najczęściej konstrukcja wykonana z okrągłego lub czworokątnego drutu powstająca z wykorzystaniem stopów niklu, chromu i manganu. Zaleca się je przede wszystkim tym kierowcom, którzy przemieszczają się po terenach górskich oraz podgórskich, w czasie największych opadów śniegu łańcuchy na koła przydadzą się jednak również właścicielom samochodów na nizinach. Stosując je można mieć pewność, że zarówno lód, jak i śnieg nie staną się poważnym zagrożeniem dla kierowcy, trudno zatem nie zgodzić się z tym, że wykorzystywanie łańcuchów śniegowych zgodnie z ich przeznaczeniem może przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków.

Niestety, nie wszystkie łańcuchy śniegowe spełniają oczekiwania ich nabywców, dość powszechne jest bowiem dopuszczanie do sprzedaży rozwiązań charakteryzujących się niską jakością wykonania i gorszymi materiałami obniżającymi poziom ich bezpieczeństwa. Przed zakupem kompletu łańcuchów dobrze zatem poznać ich producentów i dystrybutorów godnych polecenia. Wiele firm od lat specjalizuje się w sprzedaży najwyższej klasy łańcuchów na koła, mogą więc pochwalić się dużą grupą stałych klientów. Dbają zresztą i o to, aby zadowoleni byli również ci, którzy trafiają do siedziby po raz pierwszy oferując im nie tylko bogaty wybór rozwiązań polecanych przez najbardziej znanych producentów, ale również fachowe doradztwo.


Markowe łańcuchy na koła

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Kilka słów o zakupie używanych opon

Kilka słów o zakupie używanych opon


Autor: Kamil Kowalski3


W gronie kierowców dużym zainteresowaniem cieszą się opony używane. Ich zakup niewiele różni się od kupowania używanego samochodu. Mianowicie, jeżeli nie jesteśmy obeznani w temacie, warto poradzić się wcześniej osoby doświadczonej. Inaczej wytypowanie wartościowych produktów może okazać się zaiste trudnym zadaniem…


Wielu rzekomych ekspertów w dziedzinie motoryzacji jest zdania, że nie należy w ogóle kupować używanych opon. Tłumaczą oni swoje poglądy faktem, iż różnica w cenie między fabrycznie nowymi oponami a wysokojakościowymi produktami używanymi jest relatywnie nieduża, zaś w kwestii bezpieczeństwa użytkowania samochodu zdecydowanie lepiej wypadają opony fabrycznie nowe. W większości wspomniani eksperci związani są jednakże z wielkimi koncernami produkującymi opony, dlatego też w mojej autorskiej ocenie ich obiektywizm jest nieco wątpliwy. Kierowcy, nie tylko w naszym kraju, w dużej części chwalą sobie bowiem oszczędności, jakie można poczynić na zakupie używanych opon, a także o ile zaopatrują się w nie u sprawdzonych sprzedawców, dostają wartościowy i w pełni nadający się do eksploatacji towar.

tanie opony

Przed podjęciem decyzji o dokonaniu zakupu używanych opon należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Dość powszechnym błędem popełnianym przez kierowców jest sprawdzenie wyłącznie jakości bieżnika. Zresztą wielu sprzedawców opon „z szarej strefy”, których siedzibą jest własny, prywatny garaż, wprowadza swych klientów w błąd, twierdząc, że jeżeli bieżnik jest równy i regularny, opona spełni wszelkie ich oczekiwania. Często dają oni na oferowane przez siebie produkty naprawdę niską cenę, lecz należy pamiętać o tym, że rzadko kiedy kryje się za nią wysoka jakość i niezawodność. Dlatego też warto kupować używane opony w renomowanych warsztatach wulkanizacyjnych lub sklepach z częściami motoryzacyjnymi, gdzie można liczyć na fachową poradę.

Warto przy zakupie używanych opon zdecydować się na sprawunek wyrobów należących do jednego kompletu. Jeżeli zajdzie bowiem konieczność wykonania gwałtownego manewru, na przykład ostrego skrętu, lub nagłego hamowania, opony o równym stopniu zużycia sprawiają, że auto prowadzi się w sposób bardziej „opanowany”. Przepisy wprawdzie nie zabraniają stosowania różnego pod względem zużycia bieżnika rodzaju opon, niemniej jednak należy pamiętać o tym, że założenie opon z tego samego zestawu zwiększa nasze bezpieczeństwo w razie wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń na drodze. Ponadto wypadałoby mieć na uwadze fakt, iż zgodnie z polskim prawem wysokość bieżnika w oponach nie może być niższa niż 1,6 mm. Specjaliści jednakże zalecają kupować opony o wysokości bieżnika nie mniejszej niż 3 mm, albowiem według nich dopiero tego typu produkty zapewniają skuteczną przyczepność (jeżeli chodzi o opony zimowe, przytoczona wartość powinna wynosić 4 mm).

opony tanio

Istotna dla funkcjonalności opony jest bez wątpienia również jej struktura wewnętrzna. Niestety, aby zweryfikować stan wspomnianej struktury, potrzebna jest fachowa wiedza i odpowiedni sprzęt. Z tego właśnie powodu warto kupować używane opony w takich punktach sprzedaży, które na życzenie klienta mogą sprawdzić dane opony pod kątem występowania ewentualnych wad w jej budowie wewnętrznej. Nawet jeżeli dana opona na pierwszy rzut oka wygląda na w pełni funkcjonalną, z powodu zaburzonej struktury zewnętrznej może w czasie jazdy eksplodować, a wówczas możemy mieć nie lada kłopot z opanowaniem pojazdu i uniknięciem poważnego wypadku.

W ramach weryfikacji jakości używanych opon nie zaszkodzi poprosić sprzedawcę o ich napompowanie i założenie na felgę. Pozwoli nam to uniknąć rozczarowania po zakupie, kiedy okaże się, że na nabytych przez nas oponach znajdują się niepokojące wybrzuszenia, swym kształtem przypominające nieco bąble. Użytkowanie takich opon nie jest bezpieczne, albowiem świadczy o wyząbkowaniu bieżnika, co nie sprzyja optymalnej przyczepności podczas jazdy. Istnieje co prawda możliwość bieżnikowania używanych opon, a więc ich swoistej regeneracji, niemniej jednak przytoczona metoda dotyczy raczej samochodów użytkowych, które poruszają się po drogach z mniejszą prędkością od osobówek. Wynika to z faktu, że opony po bieżnikowaniu nie są optymalnie wyważone i prowadzą do szybszego zużywania się pozostałych podzespołów samochodu.

tanie opony

Na zakończenie pragnę dodać, iż opony nie powinny być eksploatowane przez okres dłuższy niż sześć lat. Po tym czasie praktycznie nie można bowiem już mówić o produktach nadających się do bezpiecznej jazdy.


tanie opony

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Intercooler

Intercooler


Autor: Marcin Sawicki


Intercooler, czasem zwany również chłodnicą powietrza, stosuje się w autach posiadających turbosprężarki. Zadaniem intercoolera jest chłodzenie powietrza sprężonego w sprężarce przed tym, jak dostanie się ono do jednostki napędowej. Ten zabieg pozwala na uzyskanie większej mocy i sprawności silnika.


Intercooler-300x300

Podstawowe funkcje turbiny to przede wszystkim sprężanie powietrza zasilającego silnik, po to aby zwiększyć ilość tlenu potrzebnej do procesu spalania mieszanki. Jak można się jednak domyślić, spalanie powoduje jednoczesne ogrzanie powietrza, które przepływa przez turbosprężarkę. Poza tym, temperatura dodatkowo rośnie ze względu na to, że turbina napędzana jest gorącymi spalinami, ciepło przepływa również przez części konstrukcyjne. Fizyczna zasada mówi o tym, że im powietrze cieplejsze, tym mniej gęste, a to jest już niezbyt pozytywną sprawą w kontekście pracy silnika.

Z wyżej wymienionych powodów wymagane jest obniżenie temperatury, i za to właśnie odpowiada intercooler. Nazwa ta wyjaśnia lokalizację tego elementu w aucie, który znajduje się za sprężarką, ale przed silnikiem tłokowym. Dzięki intercoolerowi możliwe jest schłodzenie powietrza, czego efektem jest spalanie większej ilości paliwa i wzrost mocy silnika. Dodatkowym plusem jest zwiększenie sprawności silnika dzięki obniżeniu pracy sprężania.

Intercooler jest stosunkowo podobny z zewnątrz do chłodnicy wody, z oczywistą różnicą – w jego wnętrzu nie przepływa woda, a powietrze. Mechanizm działania intercoolera jest podobny jak w przypadku standardowej chłodnicy, bowiem na intercooler kierowane jest chłodniejsze powietrze z zewnątrz samochodu, co oznacza, że powietrze dostarczane do silnika samo się schładza. Najczęściej powietrze dostarczane jest w wyniku naturalnego pędu auta, istnieje też opcja, aby zastosować specjalny wentylator wymuszający przepływ chłodzącego powietrza.

Warto też wspomnieć, że niektóre auta na rynku posiadają specjalnie systemy spryskujące intercooler wodą, aby uzyskać jeszcze bardziej efektywne chłodzenie. Tego typu auta to m.in. Subaru Impreza WRX STi czy Mitsubishi Lancer Evolution.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wymiana drążków kierowniczych

Wymiana drążków kierowniczych


Autor: Marcin Sawicki


Drążki kierownicze to taki element systemu kierowniczego, którego raz na jakiś czas po prostu musimy wymienić. Często możemy zrobić to w sposób prosty, nie wymagający wizyty w warsztacie.


drazki-kierownicze-300x225

Naszą czynność musimy oczywiście zacząć od kupna odpowiednich drążków kierowniczych dla naszego auta. Zalecamy kupno produktów wysokiej jakości, z czym problemu raczej być nie powinno, ponieważ większość sklepów motoryzacyjnych posiada szeroką gamę drążków kierowniczych renomowanych producentów.

Najlepiej by było, gdybyśmy dysponowali odpowiednim kanałem. Jeśli jednak tak nie jest, nie powinniśmy się załamywać – czynność tę można wykonać przy pomocy podnośnika (kanał jednak znacznie przyspiesza pracę).

Część ekspertów twierdzi, że elementy układu i kierowniczego powinno się wymieniać parami, jednak nie jest to konieczne (aczkolwiek nie ma żadnych przeciwskazań, żeby robić w ten sposób). Rozpoczynamy pracę od ustawienia auta w taki sposób, aby naprawiana strona znajdowała się bliżej krawędzi kanału. Następnie musimy włączyć hamulec ręczny, podłożyć kliny pod tylne koła i poluzować śruby lewego koła. Gdy już to zrobimy, skręcamy kierownicą koła w prawo i podkładamy podnośnik. Kolejnym krokiem jest oczywiście podniesienie auta i odkręcenie koła. Teraz należy wykręcić nakrętki końcówek drążka kierowniczego i wyjąć drążek z koła – możemy posłużyć się ściągaczem. Po tym, powinniśmy zdjąć opaski zabezpieczające osłony przegubu drążka i odsunąć je w przeciwnym kierunku, co pozwoli nam na dalsze, wygodne kontynuowanie pracy.

Gdy już wszystkie powyższe czynności mamy za sobą, możemy zabrać się za odkręcanie drążka od przekładni (zwróćmy uwagę na śruby kontrujące) i montaż nowego drążka. Należy go zabezpieczyć przy pomocy zaciśniętej opaskami osłony. Następnie powinniśmy zabrać się za przykręcenie starej końcówki drążka bądź montaż nowej (raczej radzę tę drugą opcję). Końcówkę dokręcamy do tego momentu, jak przykręcona była poprzednio, i przykręcamy dodatkową nakrętkę. Potem to samo robimy z końcówką drążka, tj. przykręcamy ją do piasty koła. Potem mamy już „z górki” – należy założyć koło, przykręcić je, dokręcić wszystkie śruby itd.

Pamiętajmy, aby po każdorazowej wymianie drążków kierowniczych obowiązkowo wyruszyć na ustawienie zbieżności. Jazda ze źle ustawioną zbieżnością jest niezwykle niebezpieczna i może stać się przyczyną niespodziewanych wypadków, kolizji, etc.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.