Cała prawda o punktach karnych
Autor: Hubert Pieszak
Nikt nie lubi dostawać mandatów, które zawsze obciążają nas finansowo. Jednak kierowcy najbardziej boją się punktów karnych. Kiedy trafiają na konto kierowcy? Co grozi za przekroczenie ich limitu?
W Polsce limit punktów dla kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż rok wynosi 20 punktów. Bardziej doświadczeni kierowcy mogą uzbierać 24 punkty. Po przekroczeniu limitu ci pierwsi mają cofnięte uprawnienia do kierowania, natomiast ci drudzy muszą się udać na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji.
Moment naliczania punktów
Nie jest łatwe określenie chwili, kiedy punkty karne faktycznie trafiają na nasze konto. Należy wtedy rozdzielić dwa terminy:
a) datę przyznania punktów - od tej daty liczony jest termin przedawnienia punktów (rok)
b) moment, kiedy punkty faktycznie trafiają na konto kierowcy wraz z ich konsekwencjami.
W pierwszym przypadku ważne jest to, kiedy złamano przepis, w drugim - data wpisu do ewidencji na podstawie karty informacyjnej. Jeśli więc przyjmiemy mandat oraz punkty i w tym momencie zostanie przekroczony limit, policjant nie ma prawa zabrać nam prawa jazdy, gdyż punkty nie są jeszcze wtedy przypisane.
Odmowa przyjęcia mandatu nic nie da
Jeżeli odmówimy przyjęcia mandatu, nie opóźnimy wpisania punktów do ewidencji. W polskim prawie jest dopuszczalny tzw. wpis tymczasowy. Oznacza to, że punkty do momentu rozstrzygnięcia sprawy zostają przypisane do konta kierowcy, ale nie są aktywne. Po przekroczeniu limitu, prawo jazdy nie jest zabierane, ale tylko do chwili, kiedy naruszenie przepisów zostanie stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu. Wtedy punkty tymczasowe stają się punktami ostatecznymi.
Hubert Pieszak
Jeśli artykuł Ci się podoba, proszę dodaj komentarz w blogu:
http://worldofbeautywoman.blogspot.com/
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńLepiej oczywiście nie kolekcjonować punktów karnych ale niestety czasami się to zdarza. Jak dostałam mandat karny to oczywiście przyznałam się do wykroczenia. Wróciłam do domu i przez internet na stronie https://zaplacmandat.pl/ opłaciłam mandat wraz z niską prowizją.
OdpowiedzUsuńMandat nic przyjemnego słuchajcie, ale pomyślcie jakie są kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia. Dlatego takich rzeczy trzeba pilnować zdecydowanie. A, że różnice między firmami ubezpieczeniowymi są spore to przydaje się taka porównywarka https://cuk.pl/samochod/kalkulator_oc_i_ac , dzięki której można zawsze trochę kasy zaoszczędzić.
OdpowiedzUsuńTo prawda. Dzięki kalkulatorom OC możemy zaoszczędzić nie tylko czas ale również pieniądze. Porównywarka https://kioskpolis.pl/kalkulator-oc-ac/ pozwala w kilku prostych krokach wyszukać najbardziej atrakcyjne oferty polis na rynku. Po wyliczeniu składki oraz wypełnieniu formularza otrzymamy zawsze aktualną listę ofert, które w pełni zgadzają się z naszymi preferencjami.
Usuńmam już 14...
OdpowiedzUsuńJestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.
OdpowiedzUsuńnie mam punktów karnych, żadnej kolizji a nadal dużo płacę za ubezpieczenie OC. znajomy mówił aby zaczęła korzystać z takiego kalkulatora http://kompleksowaochrona.pl/ bo w ten sposób mam dostęp do wielu ubezpieczycieli w jednym miejscu i mogę porównać oferty i zawsze coś taniej trafić. muszę to koniecznie sprawdzić
OdpowiedzUsuńTak, jeśli dużo płacisz za ubezpieczenie to sprawdź sobie na kalkulatorze https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac oferty innych towarzystw ubezpieczeniowych. Może się okazać, że inna firma oferuje dużo niższe ceny
OdpowiedzUsuńJa kupuję właśnie samochód i konkretnie interesuje mnie historia pojazdu. Może zdradzicie, gdzie mogę poznać takie informacje? Trafiłam też na stronę https://motocontroler.com/jak-sprawdzamy-historie-karoserie-przebieg-auta/ więc może tutaj wiele więcej się dowiem. Na pewno to będą ważne informacje.
OdpowiedzUsuńCenne informacje można tutaj znaleźć. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńTeraz wszystko wiem! super!
OdpowiedzUsuńPamiętajcie też o najważniejszych dokumentach, aby można było spokojnie prowadzić samochód. Poza prawem jazdy trzeba mieć jeszcze ubezpieczenie OC. O takim ubezpieczeniu chyba najwięcej dowiecie się na stronie Specjalistka , więc zapraszam do lektury!
OdpowiedzUsuńSuper informacje!
OdpowiedzUsuń