Czy warto oszczędzać na częściach zamiennych?
Autor: Daniel Stępień
Pora zmierzyć się z pytaniem „Czy można jeździć tanio i bezpiecznie?”. Otóż nie. Najwyższy czas obalić parę motoryzacyjnych mitów, które przez lata utkwiły w świadomości polskich użytkowników samochodów.
Lawinowo rosnące z roku na rok ceny ubezpieczeń, cen paliw oraz usług warsztatowych zmuszają użytkowników samochodów do szukania oszczędności. I można to rozwiązać na kilka sposobów. Niestety kierowcy często wybierają najgorszy możliwy scenariusz. Oszczędność na częściach zamiennych. Wybrany schemat wbrew pozorom jest bardzo prosty. Oszczędność na jakości części równa się z oszczędnością na bezpieczeństwie. Te kilka złotych, które zostają w kieszeni po zakupie tanich części jest tak naprawdę tylko pozorną oszczędnością. W dłuższej perspektywie może się to odbić na awarii innych podzespołów lub częstszej konieczności wymiany części. Czas na kilka przykładów. Tarcze i klocki hamulcowe. Markowe części potrafią wytrzymać dwa razy dłuższy dystans niż chińskie zamienniki. Rachunek ekonomiczny jest więc bardzo prosty. Dwa komplety chińskie na pewno nie będą tańsze niż jeden markowy. A o ile metrów wcześniej możemy się zatrzymać w awaryjnej sytuacji. Z częściami słabej jakości może być cała masa problemów. Przykładowo tarcze hamulcowe mogą zużywać się w taki sposób, że przy hamowaniu z dużych prędkości będzie odczuwalne bicie na kierownicy. Wtedy tarcze takie nadają się do przetoczenia, a więc trzeba ponieść koszt demontażu, usługi przetoczenia i ponownego montażu tarcz. Czy gra jest warta świeczki? O ile w przypadku gadżetów stosowanych w samochodzie, nie mających w żaden sposób wpływu na bezpieczeństwo można pokusić się o coś taniego i niemarkowego, to w przypadku części mechanicznych szukanie oszczędności często odbija się późniejszą czkawką.
Kolejnych świetnym przykładem pozornej oszczędności są filtry. Tutaj zazwyczaj oszczędność plasuje się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w skali roku, w zależności od modelu samochodu. Filtr powietrza odpowiedzialny za filtrację powietrza wpływającego do silnika musi być bezdyskusyjnie wysokiej jakości. Plisy filtrujące muszą skutecznie zatrzymywać zanieczyszczenia, a uszczelka idealnie przylegać w komorze. W przeciwnym wypadku przez kolektor dolotowy do silnika mogą dostać się zanieczyszczenia, które mogą być opłakane w skutkach. Jednak pierwszym narażonym na uszkodzenie przez złą filtrację powietrza podzespołem jest przepływomierz. Odpowiada on za mierzenie ilości powietrza, jaka wpada do silnika i na tej podstawie sterownik dopiera dawkę paliwa podawaną przez wtryski do komory spalania. Złej jakości filtr paliwa może mieć w perspektywie czasu wpływ na uszkodzenie pompy paliwa – koszt naprawy od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.
Można tak wymieniać w nieskończoność, a to tylko kilka przykładów na pozorną oszczędność na częściach. Przy doborze części kupujący powinien w pierwszej kolejności kierować się względami bezpieczeństwa, a dopiero później patrzeć na rzekomą oszczędność . Na szczególną uwagę zasługują elementy układu hamulcowego, zawieszenia, układu kierowniczego, a jeśli mowa o żywotności samochodu to są to filtry i oleje wysokiej jakości. Zawsze części można zakupić samodzielnie, a w warsztacie zapłacić za samą wymianę. Wtedy będzie to wymierna oszczędność.
Techtradenet części samochodowe Wrocław
Daniel Stępień
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Polecam Serwis Auto Szyby "Karad" www.autoszybykarad.pl/" - najlepsi specjaliści od wymiany szyb w Białołęce!
OdpowiedzUsuńAbsolutnie nie warto. Są niektóre części zamienne również wysokiej jakości ale to trzeba wiedzieć dokładnie że akurat ta jest godna uwagi. Bez tej wiedzy tylko i wyłącznie oryginalne części.
OdpowiedzUsuńZ mojego doświadczenia nie warto oszczędzać na częściach zamiennych. Ja właśnie załatwiam orzeczenie i z tego co czytałem na https://www.zus.info.pl/kto-wydaje-orzeczenie-o-niezdolnosci-do-pracy/ nie jest to trudne, jak załatwię to remontuje mój samochód.
OdpowiedzUsuńMyślę, że nie warto, jednak niektóre często da się regenerować, jak filtry DPF. Ja korzystam z regeneracji filtrów, aby za każdym razem nie kupować nowego.
OdpowiedzUsuńmoim zdaniem nie warto oszczędzać, bo tanie części szybciej się zepsują, ja kupuję zawsze markowe zestawy uszczelek do turbo, opony, czy klocki hamulcowe i zawsze było dobrze
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem warto. Ja korzystam z regeneracji części samochodowych. Niedawno zregenerowałem swoją turbosprężarkę.
OdpowiedzUsuń