piątek, 25 marca 2011

Kupno samochodu używanego

Kupno samochodu używanego

Autorem artykułu jest Marcin Basa



W artykule przedstawiam kilka porad na temat jak sprawdzić samochód używany przed jego zakupem, a szczególnie mam na wzdlędzie stan techniczny tego samochodu. Wziąłem tutaj pod uwagę własne dośwaidczenia oraz znajomych mechaników. Jeżeli macie uwagi to proszę o komentarze.

Przy zakupie samochodu używanego trzeba sprawdzić:

1. Historię samochodu oraz jego pochodzenie

2. Stan techniczny samochodu.

1. Sprawdzenie historii samochodu oraz pochodzenia
Przy sprawdzaniu historii samochodu sprawdzamy książkę serwisową, to czy są odpowiednie wpisy potwierdzone pieczątkami oraz samą książkę serwisową (to czy np. książeczka samochodu wyprodukowanego w roku 2004 nie została wydrukowana w Chinach w roku 2009 a takie przypadki się zdarzają). Właściciel powinien bez problemu udostępnić VIN auta i wtedy możemy sami zadzwonić do salonu i poznać rzeczywistą jego historię. W ten sposób możemy poznać historię auta stosunkowo młodego, w przypadku starych aut historia może być kasowana. Aby być pewnym że auto nie pochodzi z kradzieży trzeba skontaktować się z Policją, podać VIN i wszystko będzie już jasne.

2. Sprawdzenie stanu technicznego.
Sprawdzenie stanu technicznego samochodu najlepiej zlecić stacji obsługi lub wybrać się do serwisu danego producenta, nie kosztuje to dużo a dzięki temu możemy uzyskać pewność że samochód który chcemy kupić jest w dobrym stanie. Ale jeżeli chcemy sprawdzić sami oto kilka podpowiedzi:
- sprawdzamy szczeliny konstrukcyjne, to czy są wszędzie równe,
- sprawdzamy numery szyb - każda szyba ma numer i w aucie na wszystkich szybach muszą być takie same numery, jeżeli szyba była zmieniana to numer będzie inny. Poza tym sprawdzamy czy wszystkie drzwi dobrze się domykają, sprawdzamy podłogę bagażnika usuwając jego matę, podłoga ma być równa a nie powyginana nierównomiernie.
- przy sprawdzaniu silnika wyciągamy bagnet oleju na pracującym silniku, (jeżeli będzie z niego dmuchać to jest już po silniku), jeśli odkręcimy korek wlewu oleju to będzie trochę dmuchać - jest to normalne. Sprawdzamy również czy nie ma wycieków z silnika, dobrze jeśli silnik nie był myty, wtedy wszystko widać i może to oznaczać że właściciel nie ma nic do ukrycia. Wykonujemy jazdę próbną tak aby rozgrzać silnik, a po skończonej jeździe nie gasić silnika tak aby włączył się wentylator a później powinien się wyłączyć. Wtedy będzie widać czy sinik nadmiernie się nie grzeje, jeśli się grzeje to może to oznaczać wymianę uszczelki pod głowicą. Gdy już wykonaliśmy jazdę próbną należy obejrzeć silnik i sprawdzić czy nie ma wycieków (może się ujawnić wyciek oleju lub płynu chłodniczego). Sam miałem przypadek kilka lat temu gdy sprawdzałem samochód i po jeździe próbnej ujawnił się wyciek płynu chłodniczego który był widoczny pod silnikiem.
- sprawdzamy szczegóły jak np ranty błotników, drzwi, progi czy nie ma tam korozji
- w czasie jazdy próbnej nie powinno nic stukać na nierównościach, a gdy puścimy kierownicę na równej drodze auta nie powinno ściągać
- nie bójmy się przebiegu auta powyżej 200 000 km! Sam jeżdżę VW Passatem rocznik 2001 1.9 TDI obecnie ma przebieg 280 000 km ale było dobrze serwisowane i spisuje się naprawdę znakomicie. Auta z tego rocznika szczególnie z dieslem maja duże przebiegi i śmieszą mnie ogłoszenia typu: Audi A4 1995 r. 1.9 TDI przebieg 150 000 km. Sam widziałem we Francji takie Audi z przebiegiem 410 000 i wszystko było z nim dobrze. Oczywiście właściciel dbał o auto. Nikt nie kupuje samochodu po to aby stał w garażu.

Co do umowy kupna sprzedaży to dobrze byłoby umieścić w nim przebieg samochody oraz deklarację sprzedawcy że samochód jest w dobrym stanie technicznym, oraz rzeczywistą cenę zakupu, (często jest zaniżana w umowie). Często spotykany zapis mówi że: ,,Kupujący zapoznał się ze stanem technicznym samochodu i nie budzi on jego zastrzeżeń'' - należy unikać tego zapisu, to właściciel zna lepiej swój samochód i to on powinien zadeklarować nam że auto jest w dobrym stanie technicznym.

---

Marcin Basa

zapraszam na moje blogi:

http://mojeaudia419tdi.blogspot.com

http://supersamochod.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

6 komentarzy:

  1. Używane samochody na oficjalne impertow Polska, wiodący dealerów samochodowych i osób prywatnych. - http://www.samochody-ogloszenia.pl/

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dawid Podolski2 maja 2019 18:27

    Samo kupno samochodu używanego to tak naprawdę żadna filozofia. Przyjeżdżamy, oglądamy i podpisujemy umowę i w sumie tyle. Jednak czasami warto jest poprosić o pomoc w zakupie samochodu https://www.motoprzyjaciel.pl/pomoc-w-zakupie-samochodu/ gdyż dany pojazd może posiadać wady, których sami nie zauważymy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Uważam, że samo kupno czy sprzedaż samochodu jest bardzo istotne. Mi udało się to zrobić całkiem sprawnie. Fajnie o skupie samochodów wspomniano w https://samnaprawiam.com/skup-samochodow-szybki-sposob-na-sprzedaz-auta.html i moim zdaniem warto to przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  5. Zakup samochodu używanego w Polsce to nie lada wyzwanie :) Ja musiałem udać się do ASO w celu sprawdzenia swojego i udało się :P
    http://www.lider-auto.pl/skup-samochodow-aut-uszkodzonych.php

    OdpowiedzUsuń
  6. To prawda, nikt nie kupuje samochodu żeby stał w garażu. Jednak warto mieć dobry garaż. Ja osobiście mam garaż blaszany w Krakowie. Był w niskiej cenie, ale jego jakość jest doskonała. Gdy jest zimno lub pada moje auto jest bezpieczne.

    OdpowiedzUsuń