Umowa kupna-sprzedaży i ubezpieczenie samochodu
Autor: Tomasz Pędrys
Kupujesz używany samochód? Z pewnością będzie Ci potrzebna umowa sprzedaży oraz informacje, co dalej z ubezpieczeniem OC samochodu. Przeczytaj jak kupić/sprzedać samochód.
W celu przeprowadzenia kupna/sprzedaży samochodu, przez obie strony sporządzana jest umowa kupna-sprzedaży samochodu. Umowa ta powinna zawierać dokładną datę i miejsce jej zawarcia. Od podanej daty uzależnione są terminy określające do kiedy należy załatwić sprawy w urzędzie skarbowym, wydziale komunikacji oraz firmie ubezpieczeniowej.
Umowa kupna-sprzedaży samochodu związana jest z określonymi obowiązkami dla kupującego jak i sprzedającego. Kupujący musi zarejestrować samochód w Wydziale Komunikacji w ciągu 30 dni od daty zakupu. Nowy właściciel może pozostawić ubezpieczenie OC w firmie ubezpieczeniowej, w której wykupił ją sprzedający. Może również złożyć wypowiedzenie umowy oc. Nabywca musi także opłacić podatek oraz wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym deklarację w sprawie podatku od czynności cywilno-prawnych na formularzu PCC-3. Sprzedający musi zgłosić fakt sprzedaży samochodu w Wydziale Komunikacji odpowiedniego urzędu. Zabezpiecza to sprzedającego od ewentualnych roszczeń, gdyby nowy właściciel spowodował wypadek lub został ukarany mandatem, prowadząc pojazd zarejestrowany jeszcze na starego właściciela. Ponadto, zgodnie z ustawą, sprzedający powinien w ciągu 30 dni od daty sprzedaży poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela. Do czasu poinformowania zakładu ubezpieczeń o sprzedaży zbywca ponosi wraz z kupującym wspólną odpowiedzialność za zapłatę należnej składki. Jednak szkody powstałe po dniu sprzedaży nie obciążają już zbywcy. W razie wyrządzenia szkody przez nabywcę już po zakupie samochodu, a przed poinformowaniem przez zbywcę zakładu ubezpieczeń o sprzedaży, szkoda taka będzie przypisana do polisy zbywcy i będzie on zobowiązany do udokumentowania, że w chwili wyrządzenia szkody nie był już właścicielem samochodu.
Jeśli właśnie kupiłeś wymarzony używany samochód, to pozostało Ci kilka formalności związanych z kupnem-sprzedażą samochodu. Życzę Ci powodzenia i szerokiej drogi!
MotoFinanse.PL - portal kierowców
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Świetny artykuł, ja właśnie zamierzam zmienić auto więc te informacje mi się przydadzą. Teraz będę miał pierwszy raz auto na siebie, wcześniej byłem współwłaścicielem samochodu z Tatą, by mniej płacić ale wreszcie muszę się usamodzielnić. Jakie ubezpieczenie polecasz? Czytałem niedawno na https://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/oc-mlodego-kierowcy/ o ubezpieczeniu OC dla młodych kierowców by wiedzieć na co się przygotować. Wiem, że nie zapłacę tak mało jak gdy byłem współwłaścicielem ale chcę zapłacić stosunkowo jak najmniej. Nie lubię chodzić do firm ubezpieczeniowych bo zawsze próbują namawiać na różne dodatkowe opcje, zdecyduję się na skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń, ponieważ sam wybiorę co potrzebuję.
OdpowiedzUsuń,
OdpowiedzUsuńWłaśnie dokładnie trzeba wiedzieć co należy zrobić w przypadku kupna używanego samochodu, jak wygląda sprawa ubezpieczenia i co musimy zrobić. Są różne możliwości, to już trzeba przemyśleć czy chce się pozostać przy obecnym ubezpieczycielu czy zmienić. Przydać się też może taka porównywarka https://cuk.pl/samochod/kalkulator_oc_i_ac , w celu porównania i wybrania najkorzystniejszej oferty.
OdpowiedzUsuńJak dla mnie również ważne jest to co napisano w https://kioskpolis.pl/jak-zglosic-szkode-przez-internet-poradnik/ czyli jak zgłaszać szkodę przez internet. Dlatego moim zdaniem kiedy posiadamy ubezpieczenie na pojazd to także fajnie jest znać praktycznie aspekty jego używania.
OdpowiedzUsuń