środa, 28 stycznia 2015

Bezpieczeństwo za kółkiem

Bezpieczeństwo za kółkiem


Autor: Twardy


Samochód to wspaniały wynalazek, nie ma chyba osoby, która by się z tym nie zgodziła. Wszak od kilku lat odnotowuje się wzrost samochodów na ulicach największych miast. Warto jednak zwrócić uwagę, że dla ogromnej liczby posiadaczy aut, jazda to coś znacznie więcej aniżeli wyłącznie przejazd z jednego miejsca w drugie.


Dla wielu z nas jazda samochodem jest czymś znacznie więcej, urastając często wręcz do rangi pasji. Najlepszym tego dowodem są chociażby coraz liczniej powstające kluby. Oczywiście charakter owych klubów bywa bardzo różny, począwszy od miłośników konkretnej marki czy modelu, aż po miłośników jazdy w określonych, szczególnych warunkach.

Jest jednak jedna rzecz, która łączy zarówno tych, którzy traktują samochód wyłącznie jako środek lokomocji, mający ułatwić nam życie, jak i tych wielkich pasjonatów czterech kółek. Tą rzeczą jest bezpieczeństwo.

Niebezpieczeństwa na drodze

Wbrew pozorom, nie tylko kierowcy prowadzący samochody z dużą prędkością czy też w szczególnie trudnych warunkach narażeni są na wypadki i utratę zdrowia. Niestety faktem jest, że zwykła, codzienna jazda po mieście, również naraża nas na wiele niebezpieczeństw. Statystyki mówią jasno, z roku na rok, wraz ze wzrostem liczby samochodów w miastach rośnie również liczba wypadków.

Jak zatem dbać o bezpieczeństwo?

Przede wszystkim zacząć powinniśmy od siebie, a konkretnie od własnego samochodu. Wiele osób zaniedbuje tak ważne i podstawowe kwestie jak chociażby czysta przednia szyba, odpowiednia ilość płynu do spryskiwaczy czy też sprawne oświetlenie. Ogromne znaczenie ma również stan ogumienia w samochodzie. Nie tylko należy brać pod uwagę stan opon, ale również należy stosować odpowiednio opony letnie jak i zimowe. Pomimo że stan i rodzaj opony ma bezpośredni wpływ nie tylko na długość drogi hamowania, ale również na przyczepność samochodu do jezdni czy nawet na sam komfort jego prowadzenia to i tak znaczna liczba kierowców nie dba o odpowiednie ogumienie i często eksploatuje te same opony przez wiele lat.

Co oprócz stanu technicznego?

Oczywiście nawet najlepiej zadbany samochód nie zastąpi zdrowego rozsądku oraz umiejętności. Pamiętajmy, że nasze zachowanie na drodze ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo nasze, ale również na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Wyrobienie nawyku zapinania pasów, czy przewożenia dzieci w fotelikach to absolutne podstawy i pierwsze czynności o jakich musimy pamiętać wsiadając do auta. Obok zachowania odpowiedniej prędkości niezwykle istotna jest również zasada ograniczonego zaufania. Pamiętajmy, że każdy z samochodów znajdujących się na jezdni, prowadzony jest przez człowieka, który z natury bywa omylny.

Prowadząc zatem samochód starajmy się przewidywać sytuacje na drodze i eliminować zagrożenie zanim będzie za późno. Bardzo dobrym nawykiem jest również odpowiednie sygnalizowanie swoich ruchów i zamiarów za pomocą oświetlenia, a konkretnie migaczy. Chcąc wykonać manewr zmiany pasa, wyprzedzania czy skrętu (zwłaszcza w lewo) sygnalizujmy to nieco wcześniej. Bardzo często bowiem bywa, że kierowcy nie włączają migaczy bądź włączają je już w trakcie wykonywania manewru. Zachowanie takie bardzo często bywa przyczyną kolizji oraz wypadków. Szykując się do wyprzedzania, po włączeniu migacza można nawet krótko mignąć długimi światłami, aby zwrócić uwagę osoby jadącej przed nami, którą mamy zamiar wyprzedzić.

Pamiętaj, bezpieczeństwa nigdy zbyt wiele!


Twardy.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. Oczywiście samo bezpieczeństwo za samochodem jest ważne i myślę, że nikomu o tym nie trzeba przypominać. Ja również czytałem na stronie https://kioskpolis.pl/zmiany-konstrukcyjne-samochodu-a-zakup-oc/ o tym jak zmiany konstrukcyjne samochodu wpływają na cenę polisy ubezpieczeniowej OC.

    OdpowiedzUsuń