sobota, 7 marca 2015

Holowanie samochodu w praktyce

Holowanie samochodu w praktyce


Autor: Jan Serwlet


Czasami w karierze każdego kierowcy nadchodzi przykry moment wypadku lub awarii samochodu, który zostaje w ten sposób unieruchomiony i niezdolny do dalszej, samodzielnej jazdy. Jak wtedy prawidłowo odholować pojazd?


HolowanieOprócz wspomnianej sytuacji niejednokrotnie zachodzi również potrzeba pomocy znajomemu, który utknął na ruchliwym skrzyżowaniu i prosi o pomoc. Jednak nawet doświadczeni kierowcy niejednokrotnie nie wiedzą jak prawidłowo i zgodnie z przepisami wykonać tę - wydawałoby się - prostą czynność. Wielu zleca holowanie zewnętrznym specjalistycznym firmom, jednak czy zawsze zachodzi taka potrzeba? Przyjrzyjmy się podstawowym informacjom z zakresu pomocy drogowej, a w szczególności autoholowania.

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy uczynić przed holowaniem, jest odpowiednie przygotowanie samochodu oraz pewność, że układ hamulcowy oraz kierowniczy działa bez zarzutu, tzn. nie uległ uszkodzeniu podczas kolizji. Jeśli samochód jest pod tym względem sprawny, warto przyczepić z tyłu trójkąt ostrzegawczy i włączyć światła pozycyjne by samochód był lepiej widoczny. Ważnym elementem jest również wybór odpowiedniej liny holowniczej, najlepiej wykonanej z elastycznego materiału, który zapobiega nadmiernemu szarpaniu np. przy ruszaniu samochodu oraz poruszanie się ze stosunkowo małą prędkością, szczególnie w obrębie zabudowanym. Istotnym czynnikiem jest również to, by holowany samochód prowadzony był przez bardziej doświadczonego kierowcę, dlatego czasem potrzebna będzie zamiana kierowców, co umożliwi sprawniejsze dotarcie na miejsce.

Jeśli jednak uważamy, że umiejętności obu kierowców nie stoją na wysokim poziomie lub samochód nie nadaje się do dalszej jazdy np. z powodu poważnych uszkodzeń, niezbędne może okazać się wykorzystanie lokalnej firmy zajmującej się tego typu usługami, jak np. pomoc drogowa, co zapewni profesjonalną pomoc w tego typu sytuacjach.


Tania pomoc drogowa Kraków!

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

11 komentarzy:

  1. Dobra rada właściwie dla każdego. Rzadko zdarza się sytuacja stłuczki, po której potrzebne jest holowanie, ale warto wiedzieć co robić w takim przypadku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Holowanie samochodu jest zazwyczaj wykonywane w ostateczności - wszyscy bowiem doskonale zdają sobie sprawę z tego, z jakimi kosztami się to wiąże. Na rynku na szczęście firm oferujących kompleksową pomoc drogową nie brakuje.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zgadzam się, wpis bardzo przydatny i z tymi cenami nie jest tak źle. Autoholowanie w Szczecinie tanio wychodzi, natomiast wiadomo, że koszty są większe, kiedy poruszamy się z jednego miasta do drugiego, często nie liczy się tylko kilometrówka, ale inne indywidualne kwestie. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Fajny artykuł, holowanie nie jest takie proste wymaga dużych umiejętności kierowcy
    shop.limak-airsuspension.pl

    OdpowiedzUsuń
  5. Mój samochód po wypadku sam już nie był w stanie nigdzie dalej pojechać. Jedyne co mi pozostało to go zezłomować. Bardzo szybko i sprawnie w tym temacie działa firma https://auto-skup24h.pl z Warszawy. Wystarczy telefon, a już oni resztą się zajmują. Nie tylko złomowaniem się zajmują, ale skupują auta w różnym stanie. Rozliczają się też od razu, gotówkowo. Wystawiają też niezbędne dokumenty.

    OdpowiedzUsuń
  6. Zdarza się, że samochód się psuje, gdyż decydujemy się na zakup auta w niekoniecznie dobrym stanie. Na szczęście istnieje dziś wiele firm, które oferują sprawdzenie pojazdu przed zakupem. Ta: https://mobilekspert.pl/onas.php jest jedną z nich.

    OdpowiedzUsuń