Narzędzia samochodowe
Autorem artykułu jest Jacek Sydor
W przypadku braku niezbędnego wyposażenia rozpoczyna się żmudny proces do pasowywania posiadanego zestawu narzędzi samochodowych do czynności jaką zamierzamy wykonać. W pewnych wyjątkowych przypadkach nie ma w tym postępowaniu nic niewłaściwego. W przypadku braku niezbędnego wyposażenia rozpoczyna się żmudny proces do pasowywania posiadanego zestawu narzędzi samochodowych do czynności jaką zamierzamy wykonać. W pewnych wyjątkowych przypadkach nie ma w tym postępowaniu nic niewłaściwego. Jednak w ogromnej części przypadków powodem jest niewłaściwe przygotowanie stanowiska pracy.
Aby skompletować właściwe narzędza samochodowe takie jak klucze, zestaw śrubokrętów, przecinaki, młotki, i inne oprzyrządowanie podręczne, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie – do czego potrzebne są dane sprzęty.
− Klucze nasadowe używane są w miejscach, w których możliwe jest zainstalowanie na śrubę lub nakrętkę nasadki wraz z pokrętłem. Nasadki kluczy nasadowych różnią się od siebie znacznie. W zależności od siły niezbędnej do danego połączenia zastosować można system nasadowy na 1/4”, 3/8”, 1/2”(cala). Również nasadki różnią się od siebie nie tylko wyglądem. Nasadka 6-ciokątna doskonale nadaje się do uszkodzonych łbów śrub lub nakrętek . Jest niezastąpiona wszędzie tam, gdzie trzeba użyć bardzo dużych sił. Nieprzydatne będą wszędzie tam, gdzie nie można zastosować pokrętła ze sprzęgłem jednokierunkowym tzw. grzechotki i niezbędne jest przekładanie nasadki do każdego obrotu. Dla nasadki 6-ciokątnej minimalny kąt obrotu to aż 600. W przypadku nasadki 12-stokątnej minimalny kąt roboczy jest równy 300. Taka nasadka ma jednak dużo mniejszą wytrzymałość, a ponadto zupełnie nie nadaje się do uszkodzonych łbów. Maksymalny moment, który można przyłożyć do nasadki o danym rozmiarze jest ściśle określony stosownymi normami. Jednak w największej mierze zależy on od materiału, z którego wykonane są klucze. Materiał, z którego wykonane są nasadki to stal chromowo-wanadowa.
− Pokrętła ze sprzęgłem jednokierunkowym - grzechotki też różnią się od siebie . Różnica to nie tylko wygląd, ale przede wszystkim kąt pomiędzy kolejnymi zazębieniami. Najczęściej spotykane systemy to 24 lub 72 zęby. Oznacza to, że pokrętło 24 zębne posiada minimalny kąt obrotu 150, a 72 zębne 50. Ma to ogromne znaczenie. Kiedy praca jest wykonywana w miejscu trudnodostępnym, warto użyć narzędzia samochodowego o większej precyzji, czyli mniejszym skoku roboczym. Inne zastosowania wymagają przyłożenia dużych sił. W takim przypadku nieodzowne jest pokrętło 24 zębne zdolne przenieść wielkie siły z ramienia na nasadkę.
− Klucze imbusowe i klucze typu TORX są narzędziami specjalnymi. Mimo to śruby tego typu stosowane są przez producentów maszyn rolniczych coraz częściej. Różnica między systemem imbuswym a systemem TORX polega na kształcie wkładki (foto 3 i 4). O ile w pewnych zastosowaniach można zamiennie użyć TORX-a do śruby imbusowej o tyle odwrotne zestawienie jest niemożliwe. Nabywając klucze tego typu warto zwrócić uwagę na system pokrętła. Najbardziej uniwersalne są klucze tego typu wyposażone w obsadkę 1/2”. Klucze TORX występują w systemie wpustowym-wewnętrznym, jak również zewnętrznym. W pewnych specjalistycznych zastosowaniach można spotkać się z wewnętrznym systemem TORX z dodatkowym wpustem walcowym wewnątrz otworu. Jest odmiana używana w połączeniach specjalnych i serwisowych.
W następnym numerze WRP słów kilka na temat narzędzi udarowych. Od młotka po klucze pneumatyczne
---
zródło: wrp.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Super ciekawy wpis
OdpowiedzUsuń