niedziela, 3 marca 2019

Czym się różni kolizja od wypadku?

Czym się różni kolizja od wypadku?


Autor: Treść Zewnętrzna - Artelis


Brałeś udział w stłuczce na drodze? A może uczestniczył w niej Twój znajomy i ma poważny problem: sprawca odjechał z miejsca zdarzenia? Lub jeszcze gorzej: to Twój znajomy uciekł i nie wie, jak powinien się teraz zachować? Przeczytaj o różnicach między kolizją a wypadkiem i przekonaj się, jak powinno się postąpić w każdej z tych sytuacji!


Kolizja czy wypadek?

Widząc zderzenie aut – z drzewem, barierką czy innymi autami – zwykliśmy mówić, że doszło do wypadku. Nie zawsze słusznie! W świetle prawa kolizja jest zdarzeniem mniej groźnym od wypadku.

  • Wypadek to takie zdarzenie na drodze, w którego wyniku co najmniej jedna osoba doznała uszczerbku na zdrowiu wymagającego ponad 7-dniowego leczenia (np. złamała jakąś część ciała) lub poniosła śmierć. Co ważne, osoba ta nie musi umrzeć od razu – jako śmierć w wyniku wypadku zalicza się również odejście w szpitalu wskutek uzyskanych obrażeń.
  • Kolizja to zdarzenie z udziałem samochodu, lecz mniej tragiczne w skutkach. Zamiennie nazywa się ją stłuczką. Tu nie ginie żadna osoba, a jeśli ktoś doznał uszkodzeń ciała, ich leczenie zajęło mniej niż 7 dni. Pamiętaj jednak, że takie pozornie niegroźne dla zdrowia i życia zdarzenie drogowe może być bardzo kosztowne!

Popularnym rozróżnieniem wypadku i kolizji jest szacowanie stopnia zniszczenia samochodu. Nie jest to jednak dobra metoda oceniania, ponieważ czasem drobna stłuczka może być równie kosztowna co poważny w skutkach wypadek drogowy.

Zdarzenia drogowe a prawo

Od tego, czy spowodowałeś kolizję, czy wypadek, będzie zależała kwalifikacja czynu. Kolizja wiąże się z wykroczeniem – możesz uzyskać za nią grzywnę. Doprowadzenie do wypadku samochodowego jest przestępstwem i zostało określony w Kodeksie karnym (art. 177). W jego wyniku możesz otrzymać karę pozbawienia wolności do trzech lat – jeżeli nikt nie zginął, do ośmiu – jeśli nastąpiła śmierć jednego z poszkodowanych.

Kolizja i wypadek – procedury postępowania

W zależności od tego, czy jesteś uczestnikiem kolizji, czy wypadku, obowiązują Cię inne procedury postępowania:

  • jeśli zdarzenie drogowe jest wypadkiem, nie ruszaj samochodów z miejsca, w którym się znajdują. Policja będzie musiała udokumentować ślady, zabezpieczyć dowody i przeprowadzić rozmowy z uczestnikami oraz świadkami. Od razu po wypadku wezwij zarówno policję, jak i służby ratunkowe – być może uratują komuś życie,

  • jeśli zdarzenie drogowe jest kolizją, usuń samochody z miejsca, w którym się znajdują, by droga była przejezdna dla innych uczestników ruchu. Pamiętaj, że niezastosowanie się do tego wymogu grozi mandatem! Wraz z drugim kierowcą spisz protokół stłuczki. Zapiszcie swoje dane, dane pojazdów oraz dane ubezpieczyciela sprawcy kolizji. Jeśli załatwicie sprawę sami, nie ma konieczności wzywania policji. Poproś jednak o przyjazd, jeśli nie jesteś w stanie porozumieć się z drugim kierowcą i ustalić, kto zawinił. Policja przyda się także, jeśli jeden z uczestników kolizji jest pijany lub znajduje się pod wpływem środków odurzających.

Może się zdarzyć, że sprawca stłuczki… ucieknie. To niedopuszczalne, jednak musisz być przygotowany na taką ewentualność. Przeczytaj, jak się zachować w takiej sytuacji: Co zrobić gdy sprawca ucieknie z miejsca kolizji.


Licencjonowane artykuły tworzy i publikuje Artelis.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

40 komentarzy:

  1. Serwis Auto Szyby "Karad" www.autoszybykarad.pl/" to fachowcy od wymiany szyb, którym ufam bezgranicznie. Wymieniałem u nich szyby już wiele razy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja siostra była niedawno ofiarą niebezpiecznego wypadku samochodowego. Luizie nic się nie stało, ale jej samochód nadawał się już jedynie na złomowisko. Stacja demontażu pojazdów, z których usług zdecydowała się skorzystać moja siostra, pozwoliła Luizie pozbyć się auta szybko i przede wszystkim legalnie. Okazało się, że kasacja samochodów wcale nie musi być taka straszna.

    OdpowiedzUsuń
  3. Obojętnie czy to wypadek czy kolizja to jest związane z kosztami i przez to ludzie często biorą kredyt z poręczycielem aby zapłacić za mechanika albo mieć na nowy samochód

    OdpowiedzUsuń
  4. Czasami z takiej kolizji mogą być większe koszty jak z wypadku, nie ma co generalizować które zdarzenie gorsze jeśli chodzi o sam stan auta.

    OdpowiedzUsuń
  5. Z tego wątku dowiedziałem się bardzo dużo ciekawych informacji.To na pewno jest bardzo dobrze.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo dobrze wytłumaczone. Zauważyłem, że wielu ludzi myli pojęcia kolizji i wypadku. Z drugiej strony też nie ma się co dziwić bo na początku ciężko stwierdzić, czy poszkodowana osoba będzie wymagała dłuższego, czy krótszego leczenia niż 7 dni. Jednak jeśli chodzi o poważne zdarzenie to z pewnością jest to wypadek, a stłuczką możemy nazywać sytuację, w której nic poważnego nikomu się nie stało. Oby takich sytuacji było jak najmniej :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo przydatny post. Jeżdżę autem codziennie od lat i często widzę różne sytuacje na drodze. W przypadku takiej sytuacji dobrze jest wiedzieć co powiedzieć policji i jakie mogą być tego konsekwencje.

    OdpowiedzUsuń
  8. Warto jest ubezpieczać auto. Sam popełniłem ten błąd i dwa dni po tym jak ubezpieczenie mi wygasło miałem wypadek z mojej winy. Nie tylko sprawy sądowe były problemem, ale też wysokie koszta naprawy. Ratowałem się wtedy ekspresową pożyczką z https://taktofinanse.pl/Interesuje-Cie-szybka-pozyczka-na-dowod-osobisty-bez-zaswiadczen-o-dochodach-poznaj-mozliwosci na pokrycie kosztów napraw

    OdpowiedzUsuń
  9. najlepiej jest dbać o bezpieczeństwo niż później martwić się o rozróżnienie czy to kolizja czy wypadek :) bezpiecznie na drodze to właściwa prędkość i spostrzegawczość, w firmie to szkolenia bhp i nie chodzenie na skróty w procedurach, a w domu dbanie o rodzinę :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Pomocne porównanie. Wiele osób myli te dwa zdarzenia

    OdpowiedzUsuń
  11. Interesujący i bardzo przydatny wpis. Wiele rzeczy nie wiedziałem.

    OdpowiedzUsuń
  12. Ciekawy wpis bo bardzo często nie potrafimy rozróżnić jednego od drugiego.

    OdpowiedzUsuń
  13. Świetne porównanie. Warto znać te różnice, kto wie kiedy mogą się przydać.

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo przydatny wpis muszę przyznać. Będę częściej tutaj zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo przydatne informacje dla kierowców.

    OdpowiedzUsuń
  16. Świetny artykuł. Wszystko co należy wiedzieć w jednym miejscu.

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo ciekawy artykuł. Ja nie posiadam swojego auta, tylko korzystam z usług wypożyczalni samochodów, ponieważ takie rozwiązanie bardziej mi się opłaca.

    OdpowiedzUsuń
  18. Cenne informacje. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  19. Przydatne informacjie dobrze wiedzieć w razie wypadku/kolizji żeby nie dać się oszukać
    http://pl.letsrepairsmart.com

    OdpowiedzUsuń
  20. Ja odkąd miałam stłuczkę bardzo dbam o swój samochód. Bez przerwy sprawdzam czy nie ma żadnych rys, woskuje go https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/wosk-do-samochodu i czyszczę w srodku. Mąż zaczyna się ze mnie śmiać, ze powinnam otworzyć myjnię samochodową, to zrobimy interes życia.

    OdpowiedzUsuń
  21. Zarówno w przypadku kolizji, wypadku, jak i zwykłej awarii samochodu niezbędne jest często wsparcie wyspecjalizowanej firmy świadczącej usługi z zakresu pomocy drogowej.
    https://pomocdrogowa.info/pomoc-drogowa-wroclaw

    OdpowiedzUsuń
  22. Ciekawe wyjaśnienie, właśnie takich informacji potrzebowałem :)
    https://autoskup.biz/

    OdpowiedzUsuń
  23. Warto znać takie informacje

    OdpowiedzUsuń
  24. Auto po wypadku najlepiej oddać na złom. Warto wybrać wtedy skup aut https://www.1skupaut.pl/katowice/, który oferuje atrakcyjne ceny.

    OdpowiedzUsuń
  25. Super wpis, taka wiedza jest bardzo pomocna w praktyce.

    OdpowiedzUsuń
  26. Czyli lepiej mieć kolizję :P a najlepiej to nic z powyższych.
    https://www.uczsieszybko.pl/

    OdpowiedzUsuń
  27. Auto po wypadku bywa tak poważnie uszkodzone, że nadaje się jedynie na złomowanie. W takiej sytuacji warto mieć namiary na porządny skup.

    OdpowiedzUsuń
  28. Mecenas Krzysztof Bohosiewicz oferuje kompleksową usługę pomocy prawnej związanej z prawem karnym np. przygotowywaniem wniosków o ułaskawienie, zawieszeniem wykonania kary lub udzieleniem przerwy w jej wykonaniu. Wieloletnie doświadczenie Kancelarii Adwokackiej mec. Bohosiewicza pozwala swobodnie poruszać się w zakresie wielu dziedzin prawa. Zapraszamy do siedziby kancelarii mieszczącej się w centrum Katowic.

    OdpowiedzUsuń
  29. W przypadku kolizji lub wypadku- potrzebne jest holowanie. Potrzeba mieć kontakt do odpowiednich osób, które taki przewóz zrealizują

    OdpowiedzUsuń
  30. Kolizja czy wypadek, ważne żeby unikać obu!

    OdpowiedzUsuń
  31. Rzuć światło na tajemnice swojego samochodu dzięki numerowi VIN. Poznaj ukryte fakty, historię serwisową i autentyczność. Weryfikacja VIN to pewny krok ku spokojnej jeździe. Sprawdź nie czekaj. https://vincars.org/

    OdpowiedzUsuń
  32. Podczas jazdy zawsze należy zachować ostrożność.

    OdpowiedzUsuń
  33. Dobry artykuł, dziękuję. Bardzo przydatny

    OdpowiedzUsuń