czwartek, 11 lutego 2021

Ręczne mycie auta - porady krok po kroku

Współcześnie większość posiadaczy samochodów używa myjni bezdotykowych, albo automatycznych, co znacznie pozwala skrócić potrzebny do mycia auta czas.

Umycie go jednak raz na jakiś czas ręcznie zapewnia możliwość zrobienia tego o wiele dokładniej i zadbania o samochód w należyty sposób. Umycie auta ręcznie pozwala również na bardzo dokładne zadbanie o jego wygląd i stan lakieru.

Środki do ręcznego mycia samochodu

Samodzielne mycie auta wymaga zazwyczaj zaopatrzenia się w specjalistyczne środki. Oczywiście nie jest to konieczne i auto można umyć jakimkolwiek niezbyt mocnym detergentem, ale użycie przeznaczonych specjalnie do tego środków pozwala zadbać o samochód o wiele skuteczniej. Szampony do mycia samochodu są najczęściej wzbogacone środkiem nabłyszczającym, a ich skład gwarantuje, że nie są szkodliwe w żaden sposób dla lakieru. W czasie stosowania, specjalistyczne szampony do samochodów wytwarzają aktywną pianę, która zmiękcza bród i pozwala się na łatwe pozbycie się go. Składniki tego rodzaju szamponów znacznie zmniejszają również przywieranie brudu do powierzchni auta w przyszłości.

Co będzie potrzebne do mycia auta?

Ręczne mycie samochodu będzie wymagało zgromadzenia kilku podstawowych narzędzi. Po pierwsze potrzebne jest wiaderko z ciepłą woda, w której należy rozpuścić szampon w odpowiedniej proporcji. Proporcja w jakiej należy zmieszać szampon z wodą jest zazwyczaj podana na opakowaniu środka. Oprócz tego, potrzebne będzie również drugie wiaderko – zawierające czystą wodę.

Gąbki używane do mycia samochodów powinny być jak najbardziej miękkie i gęste, tak by przy ich pomocy można było wytworzyć jak największą ilość aktywnej piany. To właśnie ta piana zmiękcza osadzający się na samochodzie brud i pozwala go łatwo usunąć. W wyspecjalizowanych sklepach można kupić wiele różnego rodzaju gąbek specjalnie stworzonych do mycia samochodu.

Jak zabezpieczyć lakier przed porysowaniem w czasie mycia?

Aby skutecznie zabezpieczyć lakier w czasie mycia i uchronić go przed porysowaniem powinno się przede wszystkim wybrać odpowiednią gąbkę. Gąbka taka powinna być miękka i wykonana z materiału nieszkodliwego dla lakieru. Oprócz tego należy pamiętać, że w czasie mycia gąbkę należy co chwilę płukać. Jeżeli na samochodzie osiadły jakiekolwiek twarde drobiny – jak na przykład ziarenka piasku – osiadają one na gąbce i mogą przyczynić się do powstania zarysowań. Częste płukanie gąbki zabezpiecza przed tym skutecznie.

Oprócz wymienionych rzeczy, podczas mycia auta,warto zwrócić uwagę, czy nie pojawiły się w międzyczasie żadne, nawet najmniejsze rysy. Świeżo po umyciu są one najlepiej widoczne, a wcześnie zauważone pozwalają odpowiednio zadbać o lakier i nie dopuścić do powstania większych uszkodzeń.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Teraz czytane

8 komentarzy:

  1. od ręcznego mycia zdecydowanie lepszy będzie profesjonalny auto detailing, bo opłukanie auta pianą i wodą nie zapewni idealnej czystości

    OdpowiedzUsuń
  2. czy ktoś wie ile będzie mnie kosztowało polerowanie rys na szkle? na przedniej szybie mam sporo drobnych rysek od wycieraczek i jeżdżeniu na automatyczną myjkę z ostrymi szczotkami i chciałbym je usunąć

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo praktyczny i pomocny wpis

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawie napisane. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetny wpis. Bardzo fajnie to wszystko opisałeś.

    OdpowiedzUsuń
  6. samo mycie niewiele zmienia - jedynie usuwa wierzchni brud. o karoserię trzeba dbać kompleksowo - mycie, woskowanie, polerowanie lakieru, to dla mnie absolutna podstawa by utrzymać pojazd w doskonałej prezencji :)

    OdpowiedzUsuń