Radio do samochodu, które wybrać, czym się sugerować?
Autor: motoauto
Przed zakupem często zastanawiamy się, które radio wybrać. Często jednak nie zastanawiamy się, co tak naprawdę chcielibyśmy, aby to nasze radio samochodowe posiadało. Jakie funkcje są dla nas ważne. Warto o tym poczytać.
W większości wypadków, zanim kupimy radio do naszego samochodu zadajemy sobie pytanie: które wybrać? Wpisujemy więc w google "jakie" albo pytamy przyjaciół, w sklepach. Poszukując właściwego dla nas radia musimy najpierw ustalić czego oczekujemy od naszego przyszłego radioodtwarzacza samochodowego. Jakie parametry nas interesują, ale również jakiej wielkości gotówkę jesteśmy w stanie przeznaczyć na nowe urządzenie.
Oczywiście wybór na rynku jest wielki. Możemy szukać spośród ofert różnych producentów, które są bardzo "markowe", ale mamy do dyspozycji również radia samochodowe firm, które nie są może zbyt znane, mają jednak wiele tańszych zamienników radia o tych samych funkcjach, co te popularne. W tym wszystkim decyzję pomogą nam podjąć w większości opinie kierowców.
Znaczna ilość radioodtwarzaczy samochodowych ma wbudowane odtwarzacze CD, większość także obsługuje formaty MP3, WMA - pozwalające na zapis na CD utworów w formacie MP3 i WMA ok. 200-600 utworów.
Dobrze jest, gdy nasze radio samochodowe będzie miało system przeciwwstrząsowy. Jest to niebywały walor, zwłaszcza w czasie jazdy, gdyż płyta nie przeskakuje nam z utworu na inny.
Radioodtwarzacz posiada dziś cyfrowe radio, RDS, dzięki którym możemy widzieć tytuł i autora piosenki, nazwę stacji radiowej itp. Istotną cechą radia w samochodzie jest, zwłaszcza na dłuższe trasy, posiadanie przez niego AF. W momencie zmiany częstotliwości przez stację radiową, której słuchamy zmienia nam się ona samoczynnie. Dzieje się tak często, gdy jesteśmy właśnie na dalszej wycieczce.
W propozycjach producentów radia samochodowego mamy również do wyboru kolor wyświetlacza i przycisków. To prawdziwa tęcza kolorów, od zmiany barw wyświetlacza, przycisków w radiu, po zmiany jaskrawości. Ciekawostką jest także posiadanie przez radio wyświetlacza LCD.
Zdarza się to wtedy, gdy nasze radio ma odtwarzacz DVD, a po podłączeniu do monitora możemy również obejrzeć filmy w samochodzie. :) Jest to oczywiście rozbudowana wersja radia, ale bardzo przydatna w podróży, zwłaszcza z dziećmi.
Kolejną ważną informacją dla kierowcy jest sposób ochrony radia przed kradzieżą. Najczęściej jest to wyjmowanie panelu, bez którego nie działa radio, ale również istnieje możliwość wpisania kodu, bez którego radio się nie włączy.
Dodatkowym atutem radioodtwarzacza może być łączność przez bluetooth np. z telefonem. Wtedy możemy używać radia samochodowego, jako zestaw głośnomówiący. Ważnym elementem przy zakupie radioodtwarzacza na pewno będą podłączenia go do innych urządzeń. W zależności od potrzeby musimy zwrócić uwagę na wejścia i wyjścia np. wejście AUX IN do podłączenia zewnętrznego źródła dźwięku (pendrive), czytnik kart, wejście do sterowania zmieniarką płyt, wyjście do subwoofera.
Tak więc, dziś radia samochodowe potrafią być tak rozbudowane i mieć tyle funkcji jak nigdy przedtem. Kiedyś był to zwykły "kaseciak". Dziś ma możliwości nie tylko do odbioru radia czy odtwarzania płyty CD, ale również oglądania filmów na monitorze np. podwieszanym lub zagłówkowym. A jeśli do tego jeszcze kupimy odpowiednio dobre głośniki, właściwe dla naszego radia, to będziemy mogli cieszyć się z kina w samochodzie :)
Jeśli chodzi o opinie: które radio wybrać, to zdecydowanie kierujmy się własnymi możliwościami finansowymi, potrzebami co do parametrów. A przede wszystkim pamiętajmy, że to, co najtańsze nie może być idealne, a to co kosztuje najwięcej, to często opłata za markę, nazwę...
Bądźmy zwyczajnie rozsądni ...
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Mnie osobiście bardzo podoba się to w jakim tempie rozwinęły się radia samochodowe. Pamiętam jeszcze nie dawno słuchało się kasety magnetofonowe a teraz wystarczy podpiąć pendrive :).
OdpowiedzUsuń